Evcil Kuş Muayene, Tedavi ve Bakım HizmetleriKuş Muayene, Tedavi ve Bakım Hizmetleri

Bizler hastalıkların ortaya çıkmadan evvel teşhis edilebilmesi ve önlen ilebilmesi için kuşlarınızın yılda en az 2 defa sağlık kontrolünden geçirilimesini tavsiye etmekteyiz.İstanbul kliniğimizdeki tecrübeli hekimlerimiz genel muayenede buldukları problemleri sizlerel paylaşacak,gerektiğinde gaga,tırnak ve kanat bakımlarını yapacaklardır.Yıllık Genel Muayene ve testler ile kuşlarınızın iç organlarını durumunun bir portresi ortaya çıkarılarak gerekli önlemlerin alınması sağlanacaktır.

Dr.Filiz Demirel ve  Veteriner Hekim Akif Demirel Uluslararası Kuş Veteriner Hekimleri Birliği – Association of AvianVeterinarians(AAV) ‘nin üyesidir. Kuş ve egzotik hayvan bakımı, hastalıkları ve tedavileri diğer evcil hayvanlarınkinden çok farklıdır ve özel bir eğitim gerektirir. Hekimlerimiz Evcil Kuş ve Egzotik Hayvan hastalıkları konusunda gerekli bilgi donanımına sahiptirler.

Kuş Beslenmesi Danışmanlık Hizmetleri

Kuşlarda gördüğümüz hastalıkların çok büyük bir kısmı yanlış ve sağlıksız beslenmeden kaynaklanmaktadır.Bunlara ek olarak değişik türdeki kuşların beslenme ihtiyaçları farklılıklar göstermektedir.Ay çekirdeği kuşların en büyük düşmanlarından biri olup Epilepsi krizlerine neden olan Kalsyisum ve A vitamini noksanlıklarına neden olmaktadır.

Gaga bakımı ve Düzeltilmesi

Kuşların gagaları hayatları boyunca uzamaya devam eder.Her ne kadar kuşlar’ın gagası zamanla kendi kendisine aşınsa da bazen gaga problemleri ortaya çıkabilir ve veteriner hekim yardımı gerekebilir.Yanlış gaga kesimi şiddetli ağrıya neden olarak kuşların yem yemelerine engel olur.Kuş gaga kesimi ve bakımının profesyoneller tarafından yapılması gerekir.Lütfen kuşunuzun gagasını evde kendiniz kesmeye kalkışmayınız.İstanbul kliniğimizi arayarak randevu alınız.

Laboratuvar Hizmetleri

Kuşlarınızın hastalıklarının teşhislerinde laboratuvar muayeneleri çok önemlidir. Kan testlerinde kuşların iç organlarının fonksiyonları, Kalsiyum ve Şeker seviyeleri kontrol edilerek o anki durumu hakkında bilgi edinmekteyiz. Dışkı tahlillerinde ise kuşlarda hastalık yapıcı etkenleri ve barsak parazitlerini araştırmaktayız. Ayrıca yine dışkı testleriyle kuşlarda öldürücü bir hastalık olan ve halk arasında Kuruma Hastalığı olarak bilinen Megabacter hastalığının etkenini araştırmaktayız. Kuşlardan insanlara bulaşabilen ve üst solunum yolları hastalığına yol açan Kalamidya Psittaci testini 30 dakika içerisinde yaparak sonucu size bildirmekteyiz.

Tırnak kesimi

Çoğu kuşların tırnakları düzenli olarak kesilmelidir.Ancak kuşların tırnakları bilinçsizce kesilirse çok ağrılı  bir durum ortaya çıkabilir.İstanbul kliniğimizde bu işlem profesyonelce özel ekipmanlarla yapılmaktadır.Evde bu işlemi yapacak olursanız çok dikkatli olmalısınız.Bu işlemi sadece eğer kuşunuz muhabbet kuşu veya kanarya ve tırnakları beyaz renkte ise yapmanızı tavsiye ederiz.Tırnak içerisinde ince kırmızı renkli kan damarına dikkat ederek onu kesmemeye özen gösteriniz.Kanama durumunda veteriner hekime gidinceye kadar kanayan tırnağı nişasta,buğday unu içerisine sokarak ya da kan taşı ile bastırarak kanamayı durdurmanızı tavsiye ederiz.
Zımpara kağıdı türü malzeme ile kaplanmış tünekler ayak problemlerine neden olduğundan tırnak törpülenmesine yardımcı olacağı düşüncesiyle kullanılmamalıdır.

Kanat Ayarı

Kanat ayarlarının yapılması yani bazı kanatların kısaltılması hem kuşunuz hem de eviniz için koruyucu olabilir.Bu ağrısız bir işlemdir.Kuşunuzun ev içerisindeki uçuş kabiliyetini kısıtlayan bir uygulama olup ,hayvanın tehlikeli bölgelere uçup konmasına engel olur.Bu işlemin profesyoneller tarafından yapılması gerekir.Yanlış kesilen kanatlar göğüs derisi üzerinde ciddi yaralara neden olmaktadır.Tecrübesiz kişlerin kanat ayarı yapmasına müsaade etmeyiniz.Kan tüylerinin kesilmesi ölümcül kanamaya neden olmaktadır.Kanat ayarı tarafımızdan profesyonelce yapılır.Bu nedenle de estetik görüntüsünü korur.Kanat ayarı için lütfen İstanbul kliniğimiz arayarak randevu alınız.

Cinsiyet Tayini

Ne yazık ki kuşun fiziki görünümüne bakarak cinsiyet tayini yapmak geçerli bir yöntem değildir.Biz kolayca,güvenli olarak kuşlarınızın cinsiyetini bir iki damla kan alarak DNA testiyle saptayabiliriz.Cinsiyet tayini rutin muayene esansında da yapılabilmketedir.İstanbul kliniğimiz arayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Röntgen

Muhabbet Kuşlarından tutunda Macaw Irkı Papağanlara kadar tüm kuş ırklarının Fuji Prima T2 Bilgisayarlı Röntgen cihazıyla röntgenlerini çekerek iç organlarındaki anomalileri, yabancı cisimleri, kırık ve çıkıkları tespit edebilmekteyiz.